Про курс
В Україні, починаючи з 2008 р., зростає кількість медичних закладів, в яких запроваджується підтримувальна терапія агоністами опіоїдів (ЗПТ) для лікування хворих із синдромом залежності від опіоїдів. Відповідно, все більше фахівців (лікарів, медичних сестер, психологів, соціальних працівників), які залучаються до надання медичних та психо-соціальних послуг, потребують навчання або поновлення професійних знань в цьому питанні. В останні роки часто лунають заклики, що лікувати опіоїдну наркозалежність повинні не лише наркологи, але й сімейні лікарі, фтизіатри, інфекціоністи, акушери-гінекологи та всі інші медичні працівники, які стикаються з цим контингентом хворих. Не виключаємо, що в майбутньому будуть видані такі накази МОЗ, які зобов’яжуть проводити ЗПТ в усіх лікувальних установах, де можуть опинитися хворі споживачі ін’єкційних наркотиків (СІН). Принаймні така практика вже існує в багатьох країнах світу. Даний курс дасть можливість усім слухачам отримати основні знання та навики для призначення ЗПТ своїм пацієнтам.
Курс розроблений фахівцями БО «Український інститут політики громадського здоров'я» на замовлення Державної установи «Центр громадського здоров’я Міністерства охорони здоров’я України».
Програма курсу
Протягом курсу слухачі матимуть можливість ознайомитись та отримати знання з таких тем:
1. Феномен залежності. Психічні та поведінкові розлади при вживанні психоактивних речовин.
2. Опіати та опіоїди. Синдром залежності від опіоїдів та його діагностика.
3. Сучасні підходи до лікування опіоїдної залежності. Міжнародний досвід та розвиток ЗПТ в Україні.
4. Етапність в лікуванні опіоїдної залежності. Розробка плану лікування пацієнта.
5. Обіг наркотичних речовин в охороні здоров’я: нормативно-правові документи. Юридично-правова база ЗПТ.
6. Цілі та завдання ЗПТ.
7. Організація та проведення ЗПТ.
8. Визначення показань та протипоказань для призначення ЗПТ.
9. Відбір пацієнтів та обстеження. Індукція. Фази стабілізації та підтримки.
10. Перебіг ЗПТ, можливі побічні ефекти та ускладнення.
11. ЗПТ та вживання інших психоактивних речовин. Питання прихильності до ЗПТ.
12. Бар’єри доступу до ЗПТ та шляхи їхнього подолання.
13. Мультидисциплінарна команда. Завдання та функції учасників МДК.
14. Інтегрована допомога пацієнтам з опіоїдною залежністю. Розподіл обов’язків між лікарями та закладами охорони здоров’я в процесі лікування опіоїдної залежності, обтяженої інфекційними захворюваннями.
15. ЗПТ у групах хворих з особливими потребами (підлітки, вагітні, представники етнічних меншин тощо).
16. Взаємодія метадону та бупренорфіну з антиретровірусними та протитуберкульозними препаратами.
17. Соціально-психологічний супровід пацієнтів ЗПТ. Лікування та реабілітація.
18. Етичні аспекти роботи з пацієнтами ЗПТ.
19. Завершення лікування. Показання до припинення ЗПТ. Детоксикація.
20. Запобігання рецидивам: підтримувальна терапія налтрексоном та його пролонгованими формами (вівітрол, продетоксон).
Тривалість курсу
5 тижнів (40 академічних годин)
Викладачі
Дворяк Сергій Васильович
Доктор медичних наук. Засновник першого в Україні реабілітаційного центру лікування наркотичної залежності за принципами програми «12 кроків». Консультант ВООЗ и UNODC, представник Європейського регіону в Правлінні Міжнародного СНІД Товариства, Голова Правління Українського інституту досліджень політики щодо громадського здоров'я,
член Ради Директорів EUROPAD (Європейської Асоціації лікування опіоїдної залежності) і Ради Редакторів журналу «Залежність від героїну і пов'язані з цим клінічні проблеми».
Трецька Тамара Олександрівна
Кандидат медичних наук. Співробітник МБФ «Альянс громадського здоров’я» – менеджер програм замісної підтримувальної терапії в Україні з фінансуванням за кошти Глобального Фонду, програмний менеджер/керівник проекту «Підтримка пацієнтів ЗПТ – біженців з АР Крим, м. Севастополь та вимушених переселенців з зони АТО Донбасу».
Веретко Ірина Миколаївна
Лікар-нарколог вищої атестаційної категорії. Координатор проекту ЗПТ в м. Вінниця, тренер у тренінгах «Підтримувальна терапія агоністами опіоїдів» (GTZ, УІПГЗ, МБФ «Альянс громадського здоров’я», ДУ «Український центр контролю за соціально небезпечними хворобами МОЗ України»).
Немаш Лілія Ігорівна
Аспірантка кафедри психології та соціальної роботи ВДПУ ім. М. Коцюбинського.
Антоненко Ігор Володимирович
Лікар-нарколог вищої категорії. Завідуючий наркологічним відділенням №3 Київської міської наркологічної лікарні «Соціотерапія». Клінічний дослідник проекту «Розширення доступу до медикаментозного підтримувального лікування в Україні».