Критичне мислення в українському контексті

Prometheus

Доступний постійно

ПРО КУРС

Про критичне мислення зараз хто тільки не говорить — «навичка ХХІ століття», «вимога просунутих роботодавців». Здається, воно справді важливе і необхідне. Але чи це так? І якщо так, то чому?

На цьому курсі ви маєте змогу навчитися усвідомлено і самостійно вирішувати, що і наскільки важливо для вас, почати розуміти, як у вас з’являються ті чи інші думки і переконання, помічати власні когнітивні хиби і коригувати їхній вплив на ваші рішення, почати звертати увагу на те, як різний контекст змінює ваше сприйняття, відокремлювати те, що людина говорить, від того, який вигляд вона має.

Особливу увагу курс звертає на те, чому в нашому українському контексті застосовувати критичне мислення у повсякденному житті може бути складно.

Це практичний курс, тут потрібно буде багато тренуватися. Критичне мислення — це не про більше думання, а про інакше думання, і це може бути доволі незвично. А нова незвична діяльність може потребувати більшої кількості зусиль. Вам, ймовірно, хотітиметься відволікатись і проскочити деякі завдання. Курс побудований так, аби стимулювати вас до сфокусованої роботи, але він не зробить за вас роботу із закладення нових звичок. За свій прогрес відповідаєте ви. Якщо вам потрібен додатковий супровід у цьому курсі — сконтактуйте з викладачкою напряму. 

Музика відео: Floex
Ліцензія відеошаблону - тут.

ПРОГРАМА КУРСУ

  1. Вступ: Про що і для чого курс
  2. Когнітивна наука: Як працюють людське сприйняття та пам’ять
  3. Когнітивна наука: Основні когнітивні хиби та що з ними робити
  4. Особливості українського суспільства: Вплив минулого
  5. Особливості українського суспільства: Брак безпеки
  6. Аргументація: Власна думка
  7. Аргументація: Аргументи та докази
  8. Завершення: Побудова власних аргументів — есе

ОБСЯГ КУРСУ

8 тижнів, орієнтовно 48 години

НАПРЯМ НАВЧАННЯ

Професійний розвиток освітян, журналістів та редакторів, управлінців та усіх тих, хто цікавиться розвитком самостійного мислення та формування рішень. Цей курс розрахований на дорослих. Розвиток критичного мислення у дітей потребує іншого підходу.

ПЕРЕЛІК КОМПЕТЕНТНОСТЕЙ, ЩО ВДОСКОНАЛЮВАТИМУТЬСЯ/НАБУВАТИМУТЬСЯ

Загальні: критичне мислення, здатність обґрунтовувати позицію, коректно узагальнювати та інтерпретувати інформацію, оцінювати вагу аргументів та відповідність доказів, розуміння можливих впливів на рішення людини, здатність реєструвати когнітивні хиби та ілюзії в собі та в інших, здатність дискутувати безпечно.

Фахові: інформаційно-комунікаційна, інноваційно-дослідницька, методична, компетентності з професійно-особистісного розвитку, мовленнєва, цифрова, емоційно-етична компетентність.

Для проходження курсу бажаним є володіння англійською мовою, оскільки значна частина додаткових матеріалів доступна англійською.

МЕТА КУРСУ

Курс покликаний допомогти учасникам зрозуміти, чим є критичне мислення, і розвинути навичку його застосовувати, уникаючи його імітації, що може бути притаманне українському контексту.

ЗАВДАННЯ КУРСУ

Курс покликаний допомогти учасникам навчитися:

  • Помічати когнітивні хиби та розуміти, чому вони стаються
  • Аналізувати власне мислення
  • Розуміти впливи на людське мислення
  • Оцінювати вагу аргументів та відповідність доказів
  • Виявляти хиби аргументації
  • Формувати та обґрунтовувати власну позицію
  • Дискутувати гостро та водночас із повагою до співрозмовників

 НАВЧАЛЬНА ПРОГРАМА

Назва розділів і темКількість годин
Разому тому числі
ЛекціїОцінюванняСамостійна робота
Тиждень 1 – Про що і для чого курс 3 0,5 0,5 2
Тиждень 2 – Як працюють людське сприйняття та пам’ять 3,5 0,5 1 2
Тиждень 3 – Основні когнітивні хиби та що з ними робити 3,5 0,5 1 2
Тиждень 4 – Особливості українського суспільства: Вплив минулого 3,5 0,5 1 2
Тиждень 5 – Особливості українського суспільства: Брак безпеки 5 0,5 1,5 3
Тиждень 6 – Аргументація: Власна думка 3,5 0,5 1 2
Тиждень 7 – Аргументація: Аргументи та докази 3,5 0,5 1 2
Тиждень 8 – Побудова власних аргументів - есе 22,5 0,5 2 20
Всього годин 48 4 9 35

ЛІЦЕНЗІЯ

Авторство курсу належить Вікторії Бриндзі. 

Розробка курсу відбувалася у співпраці з Інститутом лідерства та управління Українського католицького університету та Академією суспільного мовлення за фінансової підтримки Європейської комісії та Міжнародного фонду «Відродження» в межах грантового компонента проєкту EU4USociety.

Дисклеймер:

Матеріал підготовлено за підтримки Європейського Союзу та Міжнародного фонду «Відродження» в межах грантового компонента проєкту EU4USociety. Матеріал відображає позицію авторів і не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду «Відродження» та Європейського Союзу.

                       

ВИКЛАДАЧКА КУРСУ

Course Staff Image #1

Вікторія Бриндза

Дослідниця, соціологиня, з 2008 до 2016 працювала з дослідженнями цінностей пострадянського простору, у 2007 здобула диплом магістра соціології і політичної науки в Німеччині, у 2022 — післядипломний сертифікат у галузі освітньої науки в Австралії. З 2011 року викладає авторський курс із критичного мислення в Українському католицькому університеті. Зараз продовжує дослідницьку роботу в освітній науці та консультує організації і приватних осіб. Зв’язатися з авторкою можна через вебсайт http://thinking-coach.com.

Frequently Asked Questions

Чи зможу я отримати сертифікат по завершенню цього курсу?

Так. Успішно виконайте всі завдання курсу та отримайте сертифікат про його завершення за підписом викладача. Вказання годин та кредитів ЄКТС на сертифікаті не передбачено.