Децентралізація: від патерналізму до відповідального розвитку

Prometheus

Доступний постійно

Децентралізація відкриває нові можливості в Україні, які потрібно знати та розуміти. Ми маємо не тільки орієнтуватись у законах, а й опанувати всю систему публічної влади, взаємовідносини між її органами, особливості застосування системи права, що склалась в Україні в нових умовах.

Поєднання теорії з практикою, реальними історіями інноваційних рішень, що з'явились в різних територіальних громадах в процесі реформи є важливим для ефективної роботи органів та посадових осіб місцевого самоврядування.

МЕТА КУРСУ

В нових умовах децентралізації кожен свідомий громадянин має розуміти сучасну парадигму управління громадою. Ми розглянемо питання самостійного формування місцевої політики, прийняття рішень, вигоду чи втрати від яких несе вся громада. Ви одержите знання, що сприятимуть формуванню відповідальної за своє життя громади.

ДЛЯ КОГО ЦЕЙ КУРС?

Курс розраховано на депутатів місцевих рад, працівників органів місцевого самоврядування, місцевих активістів, політично активних громадян, що планують на наступних виборах балотуватись у депутати місцевих рад, студентів ЗВО, що планують працювати в органах місцевого самоврядування.

Структура курсу

1. Вступ до курсу

Коротка інформація про знання та навички, які ви одержите під час вивчення курсу, структуру курсу, методику викладу матеріалу, вимоги щодо відповідей на запитання, додаткові джерела та література для вивчення тощо.

2. Децентралізації в Україні: від ідеї до реалізації

Що спонукало до початку реальної децентралізації? Які політичні компроміси були здійснені? Які існують відмінності між різними підходами до децентралізації різних гравців як в Україні, так і за її межами? Які досягнення, проблеми, помилки у створенні ОТГ, завдання на наступний період, ризики від можливого згортання в нових політичних умовах?

3. Конституційна основа адміністративно-територіального устрою та місцевого самоврядування в Україні, базове законодавство та особливості його застосування в умовах змін

З чого складається система адміністративно-територіального устрою та місцевого самоврядування, що склалась на час ухвалення Конституції? Які норми закріплено в Конституції України, а які залишились де-факто, а не існують де-юре? Які це створює проблеми та як їх вирішувати? Як укладена система законодавства для місцевого самоврядування, як його читати і як його застосовувати?

4. Органи та посадові особи місцевого самоврядування: повноваження та способи діяльності

Як працює система органів та посадових осіб? З чого складаються їхні повноваження, взаємовідносини та взаємовпливи? Які можливості діяльності місцевих рад, постійних комісій, депутатів? Як вони взаємодіють з виборцями? Які основні тренди у роботі ОТГ? У чому проявляється відповідальність органів та посадових осіб, особливості діяльності в сучасних умовах?

5. Формування місцевої політики у громаді

Як себе позиціювати, які завдання ставити на найближчу та середньострокову перспективу? Коли потрібна стратегія? Як готувати стратегічні документи? Як зробити так, аби розвитком опікувалась громада, а не тільки голова? Як оцінити свої ресурси, де шукати інші ресурси.

6. Місцева ідентичність

Хто ми і чим ми відрізняємось від інших? Для чого це потрібно? Як творити місцеву символіку? Як формувати традиції? Як не попасти в коло свят, з якого не має виходу? Як використовувати місцеві спільноти для програмування майбутнього? Як долати недовіру?

7. Перспектива завершення реформи

Як відбувається перебіг реформи за останні роки? Які існують сценарії завершення на основі планів, досвіду та трендів? Як місцевий лобізм та політиканство вносить свої корективи до утворення спроможних громад і які від цього з’являються проблеми? Чи є завершення реформи до чергових місцевих виборів надзавданням для влади та суспільства?

Як працюємо?

  • Кожна частина курсу складається з кількох відеолекцій.
  • До кожної частини розроблено тестові завдання для самоперевірки.
  • Для поглиблення знань ви можете користуватись конспектами курсу, ознайомитись із публікаціями на ці теми.
  • Після успішного опанування всіх тем та складання тестів, ви отримаєте сертифікат про завершення. Проте головне не сертифікат, а системні знання, які стануть вам у пригоді.

Викладач курсу

Анатолій Ткачук

Анатолій Ткачук

Директор з науки та розвитку ГО «Інститут громадянського суспільства».

Народний депутат Верховної Ради України 1-го скликання.

У 2005-2007 роках працював Радником Президента України, керівником головної служби регіональної та кадрової політики Секретаріату Президента України, з 2008 по 2010 рік працював заступником міністра регіонального розвитку та будівництва України.

Державний службовець першого рангу.

Автор десятків публікацій наукового, науково-популярного характеру у сфері регіонального розвитку, місцевого самоврядування, законодавчої техніки.

Ідеолог децентралізації. Учасник робочих груп із розробки Концепції реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади, а також децентралізаційних законопроєктів.

Тренер, консультант зі створення спроможних громад, розробки та втілення стратегій їх розумного зростання.

ПОШИРЕНІ ЗАПИТАННЯ

Скільки коштує курс?

Курс є повністю безкоштовним. Викладачі можуть рекомендувати навчальну літературу, щоб ви могли поглиблено вивчити будь-яку тему, але й доступних в рамках курсу матеріалів буде достатньо для успішного його завершення. Все, що вам знадобиться, – доступ до мережі Інтернет на швидкості, достатній для перегляду відеолекцій..

Чи зможу я отримати сертифікат по завершенню цього курсу?

Так! Успішно складіть всі завдання курсу й отримайте сертифікат про його завершення.

В який час будуть проходити заняття?

Відеолекції, завдання та форум будуть доступні в будь-який час протягом курсу.