Житло та житлова політика: де та як ми будемо жити

Prometheus

Доступний постійно

Про курс

Усім потрібен дах над головою. Право на житло закріплене в Конституції України, але чому ж його так складно гарантувати? У медіа часом з’являються заяви про “житлову кризу” чи “житлову проблему”, але що це таке та хто і як має їх вирішити?

Масова безкоштовна приватизація житла відчутно вплинула на українські міста і суспільство. За кілька десятиліть сфера житла кардинально змінилась. Дещо ми вже звикли сприймати як очевидне: “неодмінно треба мати власну квартиру”. Але насправді наші уявлення — зовсім не від того, що “так було завжди”. Вони будуються на відносно недавньому й доволі вузькому досвіді. А досвід у світі існує дуже різний. І приватна власність не завжди є перевагою, а оренда не обов’язково “для молодих” і “тимчасово”. “Треба більше ринку” — ніяк не панацея, а часом навпаки — джерело проблем.

Тому ми розглянемо приклади з різних часів і різних країн, з яких побачимо: будувати і надавати житло можна дуже по-різному.

Цей курс допоможе краще зрозуміти роль житла в економіці, що таке житлова політика та якою вона буває, що таке соціальне житло та як працює іпотека. Ми розвіємо міфи на кшталт “треба просто більше будувати”, “державі варто припинити втручатись”. Ми розглянемо нашу державну політику. Як ставляться до неї українці? Які виклики стоять перед нею? А головне: як її реформувати, щоб гарантувати усім виконання конституційного права на житло?

Онлайн-курс буде корисним представникам та представницям органів влади, місцевого самоврядування, ОСББ, громадським організаціям, дослідникам, активістам. Та й узагалі всім, кому важливо розуміти, як працює сфера житла, і почуватися в ній як удома.

Курс створений аналітичним центром Cedos на платформі Prometheus в рамках “Ініціативи з розвитку аналітичних центрів в Україні”, яку виконує Міжнародний фонд "Відродження" у партнерстві з Ініціативою відкритого суспільства для Європи (OSIFE) за фінансової підтримки Посольства Швеції в Україні.

Програма курсу

Тиждень 1. Право на житло та житлова політика.

  1. Право на житло. Чому воно має таке важливе місце в економіці та політиці.
  2. Про що розповідають дослідження теми житла.
  3. Житлова політика: міфи про неї та як вона пов’язана з соціальним забезпеченням.
  4. Які житлові політики існували та існують у світі.

Тиждень 2. Форми володіння житлом та системи житлових фінансів.

  1. Форми володіння житлом.
  2. Системи житлових фінансів.
  3. Власність на житло. Як працює іпотечне кредитування та що означає фінансіалізація житла.
  4. Оренда. Соціальне житло.

Тиждень 3. Житло, соціальне забезпечення та житлова політика в Україні.

  1. Як законодавство регулює державну політику в Україні.
  2. Де наше соціальне житло?
  3. Програми Держмолодьжитла.
  4. Результати державної житлової політики.
  5. ФІнансіалізація житла по-українськи.
  6. Сектор оренди.
  7. Як варто реформувати державну житлову політику в Україні.

Автор курсу

Course Staff Image #1

Павло Федорів

Географ, аналітик Cedos. Досліджує теми житла, фінансів та житлової політики, зокрема їхній вплив на міську географію та соціальні нерівності. Магістр географії (КНУ імені Тараса Шевченка) та програми з урбаністики 4Cities UNICA Euromaster (Брюссель, Відень, Копенгаген, Мадрид). Співавтор дослідження “Державна житлова політика в Україні: сучасний стан та перспективи реформування” (2019), автор телеграм-каналу “Право на житло”.

Поширені питання

Курс безкоштовний?

Курс є повністю безкоштовним. Викладач може рекомендувати навчальну літературу, щоб Ви могли глибше вивчити ту чи іншу тему, але доступних в рамках курсу матеріалів буде достатньо для успішного його завершення. Все що Вам знадобиться,– доступ до мережі Інтернет на швидкості, достатній для перегляду відеолекцій.

Чи зможу я отримати сертифікат по завершенню цього курсу?

Так! Успішно складіть всі завдання курсу й отримайте сертифікат про його завершення за підписом викладачів!

В який час будуть проходити заняття?

Відеолекції, завдання, форум та можливість отримати сертифікат доступні в будь-який час.